Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muay Thai je formou tvrdého bojového umění, které je praktikováno ve velké části světa, hlavně v Thajsku a v ostatních zemích jihovýchodní Asie. Toto umění je podobné ostatním bojovým uměním jihovýchodní Asie, jako například: pradal serey v Kambodži, Barmský box v Myanmaru, tomoi v Malajsii a laoský box v Laosu.
Muay Thai je nejpopulárnější formou z těchto bojových umění. Velkou měrou zasahuje do hospodářství Thajska (národní sport) a exportu na Západ. Muay Thai má bohatou historii a jak jsem již zmínil, je thajským národním sportem. Tradiční, dnes praktikované, Muay Thai se podstatně liší od klasického Muay Boran. Tradiční Muay Thai se podobá více západnímu boxu (ring, rukavice, …)

Muay Thai je označováno jako „Umění osmi končetin“.  Jde o osm nejpoužívanějších bodů: pěsti, lokty, holeně a kolena. Takže bojovník thajského boxu používá těchto 8 kontaktních bodů v protikladu 2 kontaktních bodů u Západního boxu nebo 4 kontaktních bodů u klasických sportů orientovaných na boj.

Obrazek

Historie
Různé formy kickboxu byly již dlouhou dobu praktikovány v celé jihovýchodní Asii. Jako u většiny zemí v regionu, tak thajská kultura je ovlivněna starověkou kulturou jihovýchodní Asie. Předchůdcem Muay Thai je tzv. Muay Boran (starověký box), což je boj zblízka a beze zbraně, který používali siamští vojáci ve spojení s Krabi Krabong, bojovém stylu užívajícím zbraně. Nakonec byl Muay Boran rozdělen na:

Muay Korat (severovýchod) – důraz byl kladen především na sílu. Užívali úder „Throwing Buffalo Punch“, který by prý porazil býka jednou ranou.

Muay Lopburi (centrum regionů) – důraz byl kladen na pohyb. Jeho silné stránky byly přímé a proti údery.

Muay Chaiya (jih) - důraz byl kladen na držení těla a obranu, stejně jako na lokty a kolena.
 
Muay Pra Nakorn (sever) - důraz byl kladen na rychlost, a to zejména v kopech.

I nadále toto umění fungovalo jako praktické využití při válečných konfliktech. Ovšem také se stalo i sportem, ve kterém bojovali dva soupeři před diváky. Tento druh Muay soutěží se postupně stal nedílnou součástí místních festivalů a slavností, zejména těch, které se konaly v chrámech. Tento sport byl používán i jako zábava pro krále.

Nakonec začali bojovníci používat šňůrky omotané kolem krku a rukou, tento druh zápasu byl nazván Muay Kaad Chuek.

Obrazek

Královský (Royal) Muay
Postupně se stal Muay prostředkem pro osobní rozvoj také šlechty. Zruční bojovníci byli přizváni do královského paláce, kde mohli žít a cvičili zde poddané, prince, vojáky i královskou osobní stráž. Tomuto Královskému Muay (Royal Muay) se říkalo Muay Luang. Nějáký dobu během období Ayutthaya byl ustanoven velitel královské stráže, jehož povinností bylo chránit krále a zemi. Byli známí jako Grom Nak Muay, bojovníci muay (královský regiment). Tento královský patronát pokračuje ještě přes vládu Rama V. a VII.

Renesance v Muay
Usednutí krále Chulalongkorna na trůn v roce 1868 bylo označováno za Zlatý věk a to nejen Muay Thai, ale i celého Thajska. Muay Thai se velmi vyvinulo během jeho panování a to také díky tomu, že se král o umění velmi zajímal. V zemi panoval mír a tak Muay Thai byl prostředek především pro rozvoj fyzický a psychický. Mistři tohoto umění, jakými byli především vojáci a bývalí bojovníci, začali ve výuce Muay Thai. Začali se zřizovat výcvikové tábory, kde byli žáci vybaveni jídlem a přístřeším. S žáky se zacházelo jako s rodinou. Obvykle si žáci přivlastnili ke svému jménu i jméno tábora, ve kterém cvičili.

Poté, kdy došlo k úmrtím v ringu, král Rama VII. ustanovil pravidla pro Muay Thai, které ihned vzešly v platnost. Patřily mezi ně pravidla, kdy bojovníci měli povinnost nosit ochranné rukavice a bavlněné přikrývky (chrániče) na nárty a kotníky. Kolem roku 1920 se začal užívat termín Muay Thai, zatímco klasická forma tohoto stylu byla označována jako Muay Boran.

Obrazek

 

Legendární hrdinové
V 1767 bylo napadnuto hlavní město Ayutthaya, spravované do té doby siamským národem, a zničeno barmskými vojáky. Obyvatelé byli vzati jako rukojmí. Mezi nimi byli i bojovníci Muay Thai, který byli přemístěni do barmského města Ungwa.

V roce 1774 byly v barmském městě Rangún, na příkaz barmského krále, uspořádány sedmidenní náboženské slavnosti na počest Buddhovi relikvie. Na oslavách bylo spoustu druhů zábavy, jako např. divadlo nebo šermířské turnaje. Byla zde k vidění i konfrontace dvou stylů bojových umění. Král Mangra chtěl vidět porovnání stylu Muay Boran s tradičním barmským boxem. Bojovník Muay Boran Nai Khanom Tom byl vybrán, aby se střetl se šampiónem barmského boxu. Ring byl umístěn před královským trůnem. Nai Khanom Tom udělal klasické Wai Kru, předzápasový tanec, aby ukázal, že respektuje barmského krále a diváky. Všichni byli z jeho počínání zmateni a v úžasu. Když boj začal, Nai Khanom Tom svého soupeře s přehledem porazil KO. Rozhodčí však uvedli, že barmský šampión byl rozptýlený tancem Wai Kru a knockout byl neplatný. Král se pak bojovníka Muay Boran zeptal, zda by byl schopný zápasit s dalšími 9 šampióny barmského boxu. Ten souhlasil a se všemi bojoval za sebou a bez přestávky. Nai Khanom Tom všechny své soupeře s přehledem porazil.
Král Mangra byl ohromen. Poskytl bojovníkovi svobodu a výběr mezi penězi a dvěmi krásnými barmskými ženami. Nai Kahnom Tom si vybral ženy a řekl, že peníze si kdykoliv lehce najde. Existují i další varianty tohoto příběhu, kdy jsou propuštěni i thajští vězni. Jeho výkon je oslavován každý rok 17. března jako „Národní den Muay Thai“.

ObrazekZápas „moderního“ Muay Thai
Každý zápas začíná rituálem Wai Khru (tzv. vyhánění strachu ze srdce) a jeho hlavním cílem je, aby se bojovník připravil a plně soustředil na nadcházející souboj s nemilosrdným protivníkem. Poté oba boxeři zamíří do protilehlých rohů ringu, kde jim trenéři udělí poslední pokyny před zápasem. Samotný zápas je rozložen na pět kol po třech minutách s přestávkami o délce jedné minuty a dvaceti sekund. Na konci každého kola je proveden součet bodů a vítěz je pak určen podle celkového počtu získaných bodů, pokud se ovšem každý ze zápasníků udrží do konce zápasu při vědomí; nezřídka se totiž stává, že je jeden z boxerů knokautován a padne bezvládně na podlahu ringu. V takovém případě - stejně jako v klasickém boxu - počítá hlavní rozhodčí do deseti, a pokud se zápasník nezvedne, je zápas automaticky ukončen a soupeř je vyhlášen vítězem.

Muay Thai v ČR
V České republice se thajský box provozuje na profesionální úrovni a zájem o něj stále narůstá. Ve světě jsou na prvním místě Thajci, Američané a státy bývalého Sovětského svazu, naše země se však drží přinejmenším v první patnáctce těch nejlepších. Svědčí o tom i množství titulů, které si naši bojovníci přivezli z mnoha turnajů, každoročně pořádaných v různých zemích. Úspěchy mají i v kolébce tohoto bojového sportu, v samotném Thajsku.